Topos Kolektiv je projekt šesti hudebníků, který se zabývá eklektickou improvizací inspirovanou místem. Každý „koncert“ vzniká jako unikátní dílo celého ansámblu skrze komponovanou improvizaci přímo na místě. „Pomocná partitura je spíše návod k hudebně-prostorové performanci, je vypracovaná kolektivně, všemi dohromady, a tak reflektuje unikátní dovedenosti každého z interpretů. Zároveň ale slouží jako plán či vodítko a zaručuje funkční spád celého představení,“ popisuje kreativní proces a záměr skupiny skladatel a dramaturg Martin Klusák.

„Místo, na kterém vystupujeme, je důležitým zdrojem naší inspirace. Před každým představením se budeme konkrétním prostorem intenzivně zabývat a vložíme do naší skladby jeho specifika, jak historická, architektonická, tak i antropologická,“ vysvětluje site specific složku performerka Tereza Kerle. Jedinečnost každého provedení bude spočívat právě v důkladném výzkumu koncertního prostoru, zvážení jeho akusticko-sémantických rysů a v následné adaptaci hudebně-performativních složek improvizace na míru danému místu.

Hudebníci zvolili improvizaci právě pro její hravost a možnost reagovat jak na vnější prostorové okolnosti, tak na podněty ostatních hráčů. „Na improvizaci mě fascinuje to, že musím poslouchat a reagovat zároveň. Ocitám se pak v takovém stavu zvýšené pozornosti, který nedokáži srovnat se zkušeností s žádným tradičním hudebním vystoupením,“ dodává hlasová performerka a spoluautorka konceptu Annabelle Plum. Tímto přístupem hudebníci vytvářejí napínavý a unikátní site specific projekt, a vyzývají své publikum k nevšednímu zážitku.

Topos - Nectiny - web (16 of 58)
Nečtiny – 22.05.2015